Former U.S. Ambassadors to Argentina

Ambassadors Extraordinary and Plenipotentiary
  • Noah Mamet, 01-16-2015 / 01-20-2017
  • Vilma Martinez, 09-19-2009 / 07-06-2013
  • Earl Anthony Wayne, 06-11-2006 / 04-06-2009
  • Lino Gutierrez, 10-15-2003 / 07-19-2006
  • James Donald Walsh, 07-03-2000 / 05-21-2003
  • James Richard Cheek, 07-19-1993 / 12-18-1996
  • Terence A. Todman, 06-13-1989 / 05-31-1993
  • Theodore E. Gildred, 11-06-1986 / 05-31-1989
  • Frank V. Ortiz, 11-29-1983 / 08-29-1986
  • Harry W. Shlaudeman, 11-04-1980 / 08-26-1983
  • Raul H. Castro, 11-16-1977 / 07-30-1980
  • Robert C. Hill, 02-15-1974 / 05-10-1977
  • John Davis Lodge, 07-23-1969 / 11-10-1973
  • Carter L. Burgess, 08-21-1968 / 03-14-1969
  • Edwin M. Martin, 06-11-1964 / 05-10-1968
  • Robert McClintoc, 02-14-1962 / 05-10-1964
  • Roy Richard Rubottom, Jr., 10-19-1960 / 10-19-1961
  • Willard L. Beaulac, 06-01-1956 / 08-02-1960
  • Albert F. Nufer, 08-14-1952 / 05-12-1956
  • Ellsworth Bunker, 05-08-1951 / 03-12-1952
  • Stanton Griffis, 11-17-1949 / 09-23-1950
  • James Bruce, 08-21-1947 / 08-20-1949
  • George S. Messersmith, 05-23-1946 / 06-12-1947
  • Spruille Braden, 05-21-1945 / 09-23-1945
  • Norman Armour, 06-19-1939 / 06-29-1944
  • Alexander W. Weddell, 09-18-1933 / 10-29-1938
  • Robert Woods Bliss, 09-09-1927 / 04-29-1933
  • Peter Augustus Jay, 09-24-1925 / 12-30-1926
  • John W. Riddle, 03-08-1922 / 05-28-1925
  • Frederic Jesup Stimson, 01-08-1915 / 04-21-1921
Envoys Extraordinary and Ministers Plenipotentiary
  • John W. Garrett, 02-29-1912 / 11-22-1913
  • Charles H. Sherrill, 06-30-1909 / 09-16-1910
  • Spencer F. Eddy, 08-27-1908 / 01-02-1909
  • Arthur M. Beaupre, 06-17-1904 / 05-02-1908
  • John Barrett, 12-21-1903 / 04-27-1904
  • William P. Lord, 02-14-1900 / 03-27-1903
  • William I. Buchanan, 05-19-1894 / 07-11-1899
  • John R. G. Pitkin, 10-31-1889 / 08-15-1893
  • Bayless W. Hanna, 02-15-1888 / 07-08-1889
Ministers Resident
  • Bayless W. Hanna, 12-15-1885 / 02-14-1888
  • Thomas O Osborn, 05-21-1874 / 10-15-1885
  • Julius White, 05-06-1873 / 11-14-1873
  • Robert C. Kirk, 07-07-1869 / 11-04-1871
  • H. G. Worthington, 09-11-1868 / 07-08-1869
  • Alexander Asboth, 10-20-1866 / 01-21-1868
  • Robert C. Kirk, 06-21-1862 / 07-26-1866
  • Robert M. Palmer, 10-05-1861 / 04-12-1862
  • John F. Cushman, 12-22-1859 / 02-17-1861
  • Benjamin C. Yancey, 12-01-1858 / 09-30-1859
  • James A. Peden, 12-01-1854 / 12-01-1858
Chargés d’Affaires
  • John S. Pendleton, 09-12-1851 / 03-31-1854
  • William A. Harris, 07-07-1846 / 09-12-1851
  • William Brent, Jr., 11-15-1844 / 07-07-1846
  • Francis Baylies, 06-15-1832 / 09-26-1832
  • John M. Forbes, 08-20-1825 / 06-14-1831
  • Caesar A. Rodney, 12-27-1823 / 06-10-1824